Techmania 2019

 

Exkurze – Techmania   Plzeň

 

 

techmani 2019

 

           Dne 06. 11. 2019 jsme v rámci výuky odborných předmětů, navštívili expoziční halu Techmanie v Plzni.

Exkurze byla zaměřena na zábavné poznání vědy a techniky, objevování tajů fyziky, biologie, matematiky, chemie, ale také třeba sportu či umění. V  expozici člověk a zvíře jsme poznali, v čem je lidské tělo lepší než zvířecí, jak dobře či špatně vidíme, slyšíme, běháme ve srovnání s konkrétními živočišnými druhy.

       V další expozici obnovitelné zdroje energie jsme zjistili, jak skutečně čerpáme energetické zdroje ze svého prostředí. Mezi vystavenými exponáty jsme viděli např. přečerpávající elektrárnu, přílivovou elektrárnu, model jaderné elektrárny či zařízení na rozvod elektřiny.

       Ve vodním světě jsme zjistili rozdíl mezi regulovanou a přírodní řekou. Vysvětlili nám vznik podzemních vod a cestu již voda urazí od svého průniku na povrch před vyústěním do moře. Viděli jsme i slavnou plastiku Entropa od výtvarníka Davida Černého.

     A protože je expozice umístěna v historickém prostoru bývalých Škodových závodů,   jsme se seznámili i s historií a současností značky ŠKODA. V poslední části prohlídky jsme navštívili první 3D Planetárium v ČR, které je součástí centra Techmanie.

       Expozice se všem velmi líbila a doufáme, že ji ještě někdy navštívíme.